Máte otázku, radu či nějaký tip nebo potřebujete
pomoct se sdílením či hlasováním? Zanechtě komentář ZDE

společnost se mění, možnosti jsou jiné než dříve

24. července 2015 v 20:00 | Martina Maslejová |  POLEMIZAČNÍ CHVILKA
Možnosti se změnily... Potýkám se s tímto problémem dnes a denně. Lidé jsou zvláštní, místo toho aby dělali věci pro ně prospěšné, poslouchájí radši lži, protože oné lži jsou mnohdy jednodušší pro vyřešení jejich komplexů, či problémů a mnohdy jsou možná též krásnější než pravda. Svět se změnil, a lidé mají v tomto světě větší možnosti. Bohužel si to jen málokdo uvědomuje a tak se drží starých, zažitých, stereotypních situací.
Žijeme v takzvaném desetiletí krize. Léta od roku 2010 do roku 2020 jsou léta nepřetržitě se měnícího světa v historii. Svět je nestálý, skončil průmyslový věk. Věk energie a strojů, který začal vynálezem parního stroje. Průmyslová revoluce vedla ke zrodu společnosti, kde práce, která byla dříve prováděna manuálně, mohla být produktivněji vykonávána stroji. Průmyslový věk však skončil... Máme tu informační věk, kteří se též blíží ke svému konci, protože začíná být nahrazován nastupující vlnou intensifikací kreativity. V tomto věku jsou naše myšlenky důležitější než kdy jindy. Společnost klade důraz na tvorbu nových hodnot. Managemant klade důraz na tvorbu jedinečných technologií, produktů a systémů. Tuto transformaci prodělá většina společenského systému. Též pro věk intensifikace kreativity jsou charakteristické síťové struktury a metody managementu známé jako leadership (koučování). Jak jsem již naznačila v tomto věku je kladen daleko větší důraz na kreativitu než-li produktivitu, což má vliv na management v těchto směrech:
  • Oproti věku průmyslovému, kde byli informace shromažďovány a centralizovány pouze u vrcholného managementu a níže byli sdělovány, pouze ty, které byly považovány za potřebné, ve věku kreativity je sdílení informací a komunikace nejdůležitějším nástrojem.
  • Pro tvorbu nových nápadů či vizí je nejvhodnější síťová struktura.
  • Při zaměření se na kreativitu je strategický cíl formulován jako vize v období 5 až 10 let, přičemž rozpracování je ponecháváno na tvořivosti oddělení a zaměstnanců.
  • Vrchol kreativity člověka nastává kolem 40 let, přičemž poté kreativita upadá. Věk kreativity hýčká lidi na svém vrcholu. Kdežto v průmyslovém věku byl postup založen na schopnosti řízení organizace, která rostla s věkem.
PRŮMYSLOVÁ SPOLEČNOST VS. SPOLEČNOST ZNALOSTÍ
Většina lidí v průmyslové společnosti chce být v životě ekonomicky úspěšná, tudíž je jejich motivací ekonomická odměna u které vše končí a přichází tak další stereotypní měsíc. Kdežto u společnosti znalostí, po splnění základních existenčních potřeb, není ekonomická odměna dostatečnou motivací. Pro většinu lidí průmyslové společnosti musí být práce rutinni, stereotypní a standardizovaná. Kdežto pro společnost znalostí musí být práce rozmanitá, neopakovaná, zodpovědná, a též by měla představovat výzvy idividuálním schopnostem vlastních úsudků, vyhodnocení a rozhodnutí. Primárními výrobními faktory průmyslového věku jsou práce, suroviny a kapitál. U společnosti znalostí jsou těmito faktory informace a znalosti. V průyslové společnosti je produkce standardizovaných výrobků a služeb efektivnější než individuální produkce, při níž je každá výstupní jednotka jiná. Ve společnosti znalostí je produkce zákazníkovi založená na informaci a vyspělé technologii a je efektivnější než hromadná produkce. V neposlední řadě v průmyslové společnosti je nejefektivnější organizací byrokracie, v níž má každá organizační jednotka stálou, jasně definovanou roli v hierarchické struktuře. Oproti tomu ve společnosti znalostí je nejlepším způsobem organizace adhokracie. V ad hoc organizaci je každá organizační složka modulární a disponibilní, každá laterálně interaguje s mnoha jinými jednotkami.Rozhodnutí jsou přijímána podle okolností, ne standardizovaně.

Lidé nejsou na tyto změny dostatečně připraveny a jen malý podíl společnosti je tuto změnu ochoten přijmout. Většina lidí vnímá svět zavřenýma očima a není odhodlána se odpoutat od minulosti a jít vstříc budoucnosti, která je dnes lákavější než kdy jindy. Místo toho si stále vzájemně lžeme a jsme tím doslova obklopeni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 31. července 2015 v 19:05 | Reagovat

Přesně tak... tenhle systém není to pravé ořechové, řítíme se do záhuby... snad si to brzy uvědomíme a začneme něco dělat

2 mmaslej mmaslej | E-mail | Web | 1. srpna 2015 v 18:38 | Reagovat

[1]: myslím že než si to lidé uvědomí bude pozdě, a jak říkám 50% lidí není ani ochotna změnu přijmout a tudíž se radši budou dále držet svých starých návyků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama